Certifikáty v kosmetice

Máme pro vás přehled certifikátů, se kterými se můžete setkat u nás v ČR. Ať máte všechny informace hezky přehledně na jednom místě. A taky vám to pomůže rozpoznat kosmetiku s kvalitnějším složením a lepšími podmínkami výroby, pokud se úplně nechcete prokousávat INCI. Můžete se potkat s různými certifikačními systémy, které mají různá kritéria. Některé také povolují zastoupení syntetických látek (0 - 30%). Problém taky vidíme v nejednotném pohledu na užívání živočišných produktů, požadavků na udržitelnější balení a také v tom, že certifikát může dostat značka, které své produkty stále vyváží do Číny ( a tím testuje na zvířatech).

 

Znovu připomínáme, že testování na zvířatech je v EU zakázáno od roku 2013. Nicméně je potřeba zde zmínit, že podle jiného ustanovení EU, je nutná přihlašovací povinnost pro nové syntetizované chemikálie. Co to v praxi znamená? Že podklady pro prokázání nezávadnosti se stejně získávají z testů na zvířatech. Takže další důvod podporovat výrobce přírodní kosmetiky, kteří žádné syntetické sloučeniny nepoužívají. Další smutnou zprávou je, že ještě v cca 80% zemích světa je testování na zvířatech povoleno. Pokud nechcete podporovat kosmetiku testovanou na zvířatech hledejte na výrobcích LEAPING BUNNY - toho králíčka, jak často slýcháme :) Doporučujeme nastudovat vizualizaci tohoto certifikátu, některé značky se nestydí si na svůj výrobek také vyobrazit nějaké králíčka. Ale s tím výše zmíněným to nemá nic společného a opět je to zde spíše pro klamání spotřebitelů.

 

Jak jsme již zmiňovaly v minulosti, v ČR se můžete setkat s certifikáty CPK nebo CPK BIO. Tento certifikát má na starost Akreditovaná česká kontrolní organizace KEZ (Kontrola ekologického zemědělství)

CPK - přípravek s tímto certifikátem musí obsahovat alespoň 85% látek přírodního původu. Jsou zde také jasně stanovené suroviny, které takový produkt může obsahovat.

CPK BIO - je to v podstatě takový vyšší level CPK. Produkt musí obsahovat alespoň 90% látek přírodního původu a minimálně 20% hmotnostního podílu přírodních složek musí být BIO.

 

Kromě těchto výše zmíněných certifikátu určitě u nás v ČR narazíte na:

 

ECOCERT - z něj vychází právě CPK. Minimální podíl přírodních surovin každého produktu musí být 95 %. Produkty nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny, parabeny, phenoxyethanol, nanočástice, silikony, PEG deriváty, syntetické parfémy a barviva. Z živočišných produktů je povolen je med a mléko. Balení produktů musí být rozložitelné nebo recyklovatelné. Kontrolován je i způsob skladování a hygienické podmínky při zpracování. Je zde povoleno 5% syntetických ingrediencí a konzervantů, a části těchto látek pochází z ropy. Jsou zde povoleny taky minerály jako barviva.

Podle množství bio látek se udělují dva druhy certifikátu - Ecocert natural cosmetic - minimálně 5% složek musí být v bio kvalitě a Ecocert organic cosmetic - minimálně 10% složek je v bio kvalitě.

 

BDIH - jedna z nejstarších známek kvality přírodní kosmetiky. Tuto ochrannou známku uděluje německá asociace. Produkty nesmí obsahovat syntetické konzervanty, vonné látky ani syntetická barviva. Jako konzervanty je povoleno užívat ty emulgátory a tenzidy, které se vyrábí z rostlinných surovin (lecitinu, vosku atd.)

 

SOIL ASSOCIATION CERTIFICATION LIMITED - britská ochranná známka zaručuje u kosmetiky minimálně 70% podíl bio složek z ekologického zemědělství, konkrétní procento je na každém výrobku ještě zvlášť uvedeno. Pro výrobky označené slovem „organic“ a logem je závazné minimum 95 %. Nesmí být použity, jako jsou například parabeny, GMO (geneticky modifikované) složky, sulfáty a ropné deriváty. Zakázáno je rovněž testování na zvířatech.

 

cd08dd5120284d32a842fc791134d62e

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení