Konzervanty. Pro někoho sprosté slovo. Pro někoho věc, kterou vůbec neřeší.

Rádi bychom vám dnes trošku více přiblížily, jak je to s konzervanty v přírodní/certifikované kosmetice. A trošku vyvrátily mýtus o tom, že certifikovaná přírodní kosmetika žádné konzervanty neobsahuje.

 

Jak jsme zmiňovaly již v našem videu na IG, tak pokud chcete ten nejčistší produkt, je nejlepší používat produkty bez obsahu vody. Ty se totiž většinou nekonzervují ničím nebo třeba jen vitamínem E (užívá se do olejů, protože prodlužuje trvanlivost a zabraňuje žluknutí). U nás jsou to třeba produkty od Bio Ryhtme, které mají v základu různá másla a neobsahují žádný konzervant. Není třeba. My právě takové přípravky preferujeme. Další produkty bez vody můžeme doporučit našlehané krémy od Navie. My si ujíždíme na avokádovém :)

 

A jaké konzervanty se tedy užívají v přírodní kosmetice?

- vitamín E (INCI: TOCOPREHOL)

- třeba cukr a to i v podobě medu (INCI:HONEY)

- kyseliny jako citronová nebo mléčná (INCI:CITRIC ACID)

- esenciální oleje ( INCI: např. MELALEUCA ALTERNIFOLIA LEAF OIL - esenciální olej z čajovníku)

- xanthanová guma (INCI: XANTHAN GUM)

 

Některé z těchto přírodních konzervantů ovšem nezaručí komplexní ochranu. Výrobci si proto hodně zakládají i na samotném balení hlavně produktů s obsahem vody. Většinou jsou tyto produkty náchylnější k tvorbě bakterií, plísní atd. baleny v tubičce s pumpičkou. Takže jsou hezky chráněny od vnějšího prostředí včetně vašeho prstu. A proto tam ani není potřeba tak silná konzervace. A hlavně přírodní produkty mají většinou kratší dobu trvanlivosti - což vyplývá z užití šetrných přírodních konzervantů.

 

V České republice máme certifikát CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) - určitě jste se s ním setkali. Nejčastější mýtus, který slýcháme - má to certifikát a tudíž to neobsahuje žádně syntetické látky jako třeba konzervanty. Ale tohle prostě není pravda. CPK má povolené určité množství takových látek a také má přesně definované jaké látky to mohou být. Z konzervačních přísad to jsou:

 

- kyselina benzoová, její soli a etylester (INCI: BENZOIC ACID, E210)

- kyselina salicylová a její soli (INCI: SALICYLIC ACID, 2-hydroxybenzoic acid, o-hydroxybenzoic acid, Beta Hydroxy Acid, BHA)

- kyselina sorbová a její soli (INCI: SORBIC ACID)

- benzyl alcohol

- N-(1-Oxododecyl)-L-arginine ethyl ester chloride ( INCI: Ethyl Lauroyl

Arginate HCL )

 

Některé tyto látky jsou syntetické a nebo byly získány derivací přírodních látek. Neříkáme, že jsou tyto látky špatné nebo dobré, ale chceme ať máte větší povědomí o tom jak to s těmi certifikáty je. Samy se rozhodněte, co je pro vás přípustné a co už ne.

Naše rada na závěr? Překonejte nechuť k pročítání dlouhého soupisu ingrediencí. Jen tak budete vědět, co daný produkt obsahuje.

 

919dc7_f7d3ab7ee76f438f90257bd09ddba783~mv2

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení