Herbář

Heřmánek pravý

Heřmánkový čaj  nepijte dlouhodobě, ale jen při potížích. Může působit podobně jako antibiotikum a může po dlouhodobějším užívání zlikvidovat střevní mikroflóru. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů. Působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Jestli nemáte den a jste rozmrzelý, tak si udělejte čaj z heřmánku. Bude vám hned líp :)

JMELÍ BÍLÉ

Jmelí brzdí dělení buněk, a proto pomáhá třeba při rakovině - hlavně tedy žaludku, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity. Reguluje krevní tlak, předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá také při onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti.

 

Kontryhel obecný

Kontryhel je léčivý na ženské pohlavní orgány. Používá se při poruchách menstruačního cyklu, při nepravidelné bolestivé menstruaci, v období přechodu, při gynekologických zánětech, poševním výtoku, při cystách, myomech, endometrióze, pokleslé děloze, výhřezu dělohy, při problémech s početím dítěte, udržením plodu, samovolných potratech. Vyrovnává hormonální rovnováhu u žen. Pití čaje je vhodné i při tříselné kýle, chudokrevnosti, epilepsii, nespavosti. Kontryhel čistí krev, odvádí vodu z těla a posiluje srdce. Kontryhelový čaj pomáhá i při zažívacích obtížích, zmírňuje bolesti žaludku i křeče spojené s trávením zvláště u diabetiků, léčí průjem. Bylinka zlepšuje a zvyšuje chuť k jídlu. Léčí bolesti v krku.


Kopřiva žahavka

Kopřiva je silná bylina a není vhodná k dlouhodobému užívání. Užívejte jí maximálně 14 dní. Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Kopřiva výborně čistí krev a pomáhá s krvetvorbou. Je super třeba přu jarní očistě. Nás tip - ráno na lačno šálek kopřivového čaje a během dne ještě další dva dny. To celé po dobu 5 dní.  Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest.


Lípa srdčitá

Lípa pomáhá při zklidnění, úzkosti, hysterii a panice. Čaj z lipového květu je vyhlášený a známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je schopnost snižovat horečku. Má i skvělé odhleňující účinky, proto se přidává lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Ředí krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici. 


Meduňka lékařská

Čaj z meduňky je vhodný k celkovému uklidnění organismu, ke zklidnění nervové soustavy a psychiky, léčí všechny orgány těla postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje
bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle, dávivý kašel, křeče žaludku a zaražené větry. Pomáhá při nevolnostech a zvracení v těhotenství. Používá se při bolestech hlavy, migréně. Při neklidu, nespavosti a stresu.


Měsíček lékařský

Měsíček je vhodný při detoxikaci těla, čistí krev. Používá se při zánětu kostní dřeně. Je skvělým léčivem při žlučníkových a jaterních problémech. Při žloutence, hepatitidě, nedostatečné funkci jater. Při kožních obtížích, ekzémech, lupénce, bércovém vředu, křečových žilách. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů, dvanácterníkových vředů. Používá se při bakteriálních i virových onemocněních, otravách krve. Měsíček je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou, bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, při gynekologických zánětech, zánětech močového měchýře a močových cest.


Pampeliška lékařská

Čaj z kořene pampelišky pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. V knihách o léčivých účincích bylinek se píše, že ženy používají nálev z kořene pampelišky jako zkrášlující prostředek. Stačí s s nálevem mýt obličej. Možná nám to pomůže ušetřit peníze za make-up :)


Pelyněk pravý

Ulevuje od melancholie. A protože je to velmi hořká bylina, tak ji předurčuje k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí. Pomáhá proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Bylinu doporučujeme užívat jen při potížích. Denní dávka by neměla překročit 3g denně. Na šálek doporučujeme maximálně 1g pelyňku. 


Přeslička rolní

V určitém věku se doporučuje pít čaj z přesličky a ztratí se revmatismus, dna a nervové bolesti. Přeslička je jedním z nejlepších prostředků na plíce při zánětu průdušek (chronické bronchitidě) i při plicní tuberkulóze. Delší užívání přesličky dle biologa Richarda Willforta  zastaví růst zhoubných tumorů (nádorů), dokonce i zmizí. Tímtéž způsobem se bojuje i proti polypům ve střevech a v konečníku.


Svízel siřišťový

Svízelový čaj čistí ledviny, játra, slinivku a slezinu od chorobných látek. Pomáhá také se zadržováním vody v těle. Lidové léčitelství svízel doporučuje také při epilepsii, hysterií a nervových onemocněních. 


Šalvěj lékařská 

Čaj ze šalvěje přispívá k posílení celého těla, čistí krev, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. Užívá se při křečích, onemocněních míchy, při onemocnění žláz, při třesu končetin. Čaj velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání. Šalvěj odvádí hleny z dýchacích orgánů a žaludku. Povzbuzuje chuť k jídlu, vhodný u anorexie. Odstraňuje problémy ve střevech a průjem. Snižuje produkci mateřského mléka.


Třezalka tečkovaná

Čaj z třezalky je výborný při nervových obtížích všeho druhu, deprese, nespavost, neuróza a další.  Podporuje vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti menstruačního cyklu. 


Čekanka obecná

Čaj z čekanky čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Je lehce močopudná a mírně projímá. Vyplavuje z organismu přebytečnou žluč,. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.


Řebříček obecný

Čaj z řebříčku je velmi účinný při ženských, gynekologických problémech. Při nepravidelné menstruaci, menstruačních bolestech, křečích. Vhodný při přechodu – klimakteriu u žen, při klimakterických potížích – návaly horkosti, pocení, duševní neklid. Užívání čaje je talé vhodné při zánětech nervů rukou i nohou, při návalech krve do hlavy a bolestech hlavy, migréně, při bolesti očí, slzení očí, krvácení z nosu, při závratích, nevolnostech a pocitech na zvracení, pálení žáhy, nadýmání, nechutenství, záněty v trávicím traktu, podpora trávení a tvorby žaludečních šťáv, při krvácení žaludku, při refluxní chorobě žaludku, při zácpě, při nemocích a poruchách jater, ledvin. Vhodný při nachlazení. 


Růže šípková 

Čaj z šípku je močopudný, pomáhá při zánětech močových cest, zánětech ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek.


Na závěr bychom chtěly říci, že bylinky mají nejsilnější účinky, když jsou čerstvé. Takže pokud máte chuť a víte kam na ně - tak do toho. Bylinky také nenahrazují lékařkou léčbu. Mohou ji podpořit. Nicméně mi v sílu bylinek opravdu věříme a samy jsme si s nimi pomohly od pár nepříjemných zdravotních problémů.

Informace o účincích bylinek máme z vlastní zkušenosti, z herbářů a dalších knih a také od Verunky Jurové, která bylinkám opravdu rozumí. Děkujeme!

 
dekor 2_JPG 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení